باید به تولید کننده علم تبدیل شویم

26 خرداد 1397 نویسنده :  

حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار صدها نفر از اساتید، اعضای هیئت‌های علمی و پژوهشگران دانشگاهها و مراکز علمی، دانشگاه را از مراکز بسیار مهم «تربیت قوه عاقله کشور» خواندند و با تبیین سه ضرورت اساسی دانشگاهها یعنی «درگیر شدن با مسائل و چالشهای کشور»، «تربیت فرهنگی، اخلاقی و هویتیِ دانشجویان» و «تحول دائم و اصلاح مستمر در محیط‌های دانشگاهی» تأکید کردند: مسائل و مشکلات کشور باید عالمانه حل شود و استفاده از توانایی‌ها و ظرفیت‌های دانشگاهها و اساتید و دستان توانا و مستعد جوانان پر تلاش و پر انگیزه در این مسیر، بسیار اساسی و مهم است.

حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در ابتدای سخنان‌شان موارد مطرح‌شده از طرف اساتید در این دیدار را بسیار خوب و معطوف به مسائل و چالشهای کشور ارزیابی کردند و گفتند: در سخنان اساتید محترم به مقولات مهمی همچون اقتصاد، آسیبهای اجتماعی، برجام، آب، هواوفضا، نوآوری، دیپلماسی علمی، سینما و هنر و ازدواج و خانواده پرداخته شد که نشان‌دهنده حرکت پیشرونده فکری و انگیزه‌ایِ جامعه دانشگاهی است.
ایشان دانشگاه را مرکزی مهم برای «تربیت قوه عاقله کشور» خواندند و افزودند: دانشگاه خوب برای اداره کشور حیاتی است و در فرآیند ایجاد و پرورش قوه عاقله کشور، اساتید عزیز نقشی بسیار برجسته و حساس برعهده دارند.
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه به سه الزام و سرفصل اساسی برای تحقق این هدف مهم و نقش‌آفرینی مؤثر دانشگاهها در پیشرفت کشور‌اشاره کردند.
ایشان در بیان اولین سرفصل، بر «لزوم درگیر شدن دانشگاه با مسائل کشور» تأکید و خاطرنشان کردند: مشکلات امروز و فردای کشور باید عالمانه حل شود، زیرا مواجهه غیرعلمی و غیرمدبرانه با مشکلات موجب پیچیده و افزون شدن آنها خواهد شد.
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای سپس با ‌اشاره به برخی مسائل و مشکلات کشور که نیازمند ورود جدی و عالمانه دانشگاه است، گفتند: به عنوان نمونه در مسئله مهم اقتصاد که برخی معتقدند مشکلات آن ناشی از بعضی شیوه‌های مدیریتی ضعیف یا غلط است، دانشگاه باید با کار علمی و راهگشا ورود کند.
ایشان در همین زمینه افزودند: چندین بار به مسئولان عالی‌رتبه دولتی توصیه کرده‌ام که دیدگاههای متنوع اساتید اقتصاد را جمع‌آوری و از آنها استفاده کنند، زیرا دیدن و شنیدن این نظرات راهگشاست.
رهبر انقلاب اسلامی، «صنعت» را زمینه‌ای دیگر برای ورود پیشرفت‌آفرین و رونق‌بخش دانشگاهها برشمردند و با تأیید تصویب فرصت مطالعاتی یک‌ساله برای اساتید در صنعت، گفتند: دانشگاه باید از نزدیک با مشکلات صنعت آشنا شود و آنها را حل کند تا نیاز نباشد برای حل مشکلات صنعت نفت یا صنعت برق چشم به بیگانگان بدوزیم.
ایشان با ‌اشاره به برخی سخنان از جمله ابراز ناچاری در استفاده از فناوری‌های پیشرفته شرکت‌های خارجی برای افزایش استخراج نفت، گفتند: نتیجه ناچاری در بستن قرارداد با شرکت‌های خارجی آن است که آنها مواردی را به کشور تحمیل می‌کنند.
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای تجربه غنی‌سازی ۲۰درصد را نمونه‌ای درخشان از توانایی و استعداد جوانان کشور برشمردند و خاطرنشان کردند: در دوره‌ای که برای فروش اورانیوم غنی‌شده ۲۰درصد شرط و شروط گذاشته بودند و برخی مسئولان نیز به دادن امتیازاتی در این زمینه گرایش پیدا کرده بودند، با تلاش جوانان و با پافشاری و استقامت توانستیم به اورانیوم ۲۰درصد دست یابیم و دنیا در کمال ناباوری دید که ما به اورانیوم آمریکا و روسیه و فرانسه احتیاج نداریم.
ایشان افزودند: آن استعدادی که قادر به انجام دادن چنین کار حیرت‌انگیزی است، چرا نتواند راندمان چاههای نفت را افزایش دهد؟
رهبر انقلاب اسلامی «آسیب‌های اجتماعی» را زمینه دیگری برای درگیر شدن جامعه دانشگاهی با مسائل کشور دانستند و خاطرنشان کردند: حدود سه سال است دستگاههای مختلف سه قوه را در این مسئله فعال کرده‌ایم و کارهای خوبی هم شده است که در درازمدت نتیجه می‌دهد اما دانشگاهها می‌توانند با پیشنهادات و راه‌حل‌های خود، حل مسئله مهم آسیب‌های اجتماعی را تسریع کنند.
«کمک به اصلاح زنجیره چرخه تولید و مصرف» از دیگر توصیه‌های حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به اساتید و پژوهشگران دانشگاهی بود.
ایشان بررسی علمی «موانع تولید کالای با کیفیت داخلی» و «ریشه‌یابی روان‌شناختی و جامعه‌شناختی تمایل برخی قشرها به کالاهای خارجی» را از دیگر مسائلی دانستند که جامعه دانشگاهی می‌تواند درباره آنها راه‌حل‌های عالمانه، عینی و قابل تحقق دهد.
رهبر انقلاب اسلامی در جمع‌بندی اولین محور سخنانشان در جمع اساتید یعنی «درگیر شدن جامعه دانشگاهی با مسائل و چالشهای کشور»، بر نکته مهمی تأکید و خاطرنشان کردند: همانطور که بارها گفته‌ام تحقق این همکاری، نیازمند طلب و خواست مدیران و مسئولان کشور است به‌گونه‌ای که مدیر باید به در خانه دانشمندان برود نه اینکه دانشمند پشت در اتاق مدیر معطل بماند.
ایشان از مسئولان دولتی  حاضر در جلسه خواستند مسئله ارتباط مراکز و دستگاهها با دانشگاهها را به‌طور جدی در جلسات دولت مطرح و پیگیری کنند.
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در تبیین محور دوم بحث‌شان در نشست با اساتید و محققان گفتند: عقل در نگاه اسلامی، دستگاه محاسبه‌کننده مادی نیست بلکه عامل تعالی و رشد انسان، معتقد کردن فرد به سبک زندگی اسلامی و تأمین‌کننده ارتباطات مختلف زندگی است و برای تحقق این ظرفیت عظیم، قوه عاقله باید تربیت فرهنگی، معنوی و اخلاقی یابد.
ایشان به جامعه دانشگاهی تأکید کردند: جوان پاک دانشجو را با ایمان، شجاع، اهل اقدام، اهل کار و تلاش، دارای اعتماد به نفس، حق‌پذیر، حق‌طلب، اهل مبارزه با ظلم و تعرض، و اهل مهربانی و گذشت بار بیاورید تا بتواند در آینده، جامعه را به درستی مدیریت کند.
رهبر انقلاب اسلامی به عنوان مثالی در ضرورت تربیت معنوی و اخلاقی، به ناهنجاری‌های رایج در فضای مجازی از جمله تهمت، بدگویی، بردن آبروی مؤمن، و برجسته کردن ضعفهای کوچک ‌اشاره کردند و افزودند: تربیت معنوی می‌تواند جلوی این مشکلات را بگیرد.
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای افزودند: جوان امروز را با هویت بار بیاورید چرا که اگر جامعه‌ای احساس هویت نکرد، در مقابل صداهای بلند تحکم‌آمیز به راحتی مغلوب می‌شود اما برخورداری از هویت دینی، ملی و انسانی به جامعه احساس عزت و ایستادگی می‌دهد. محور پایانی مباحث حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای به بیان مصادیق عینی ضرورت «صیرورت و اصلاح و تحول دائم دانشگاهها» اختصاص داشت.
ایشان، تبدیل «رویکرد مصرف‌کنندگی علم به تولیدکنندگی علم» را از جمله این مصادیق دانستند و گفتند: بارها گفته‌ایم در مقابل علم دیگران شاگردی می‌کنیم اما شاگردی با تقلید و مصرف کردنِ همیشگی فرق دارد.
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای با انتقاد از کسانی که معتقدند نباید دنبال تبیین و تدوین علوم انسانی اسلامی برویم زیرا علوم انسانی در همین نظریات رایج منحصر است، افزودند: این همه دیدگاههای متعارض در اقتصاد، مدیریت، فلسفه و دیگر علوم انسانی آیا نشان‌دهنده بطلان برخی دیدگاهها نیست؟ ضمن اینکه حتی در علوم تجربی نیز غلط بودن برخی حرفها ثابت شده و می‌شود، پس چرا برخی علوم انسانی اسلامی را رد می‌کنند.
ایشان منتقل نشدن صحیح یا کامل علوم دیگران و به‌روز نشدن اینگونه علوم در داخل را از دیگر نشانه‌های ضرورت حرکت به سمت تولید علم خواندند و افزودند: نباید تجربه‌های غلط دوران رژیم گذشته را تکرار کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با یادآوری پیشرفت‌های تحسین‌برانگیز کشور در نانو، سلولهای بنیادین، هسته‌ای، زیست فناوری، پزشکی و علوم دیگر گفتند: برخی، این پیشرفتهای عینی را که حتی مراکز جهانی نمی‌توانند آنها را انکار کنند، حبابی می‌خوانند تا مردم و جامعه دانشگاهی را مأیوس کنند، اما اینگونه حرفها صددرصد ‌اشتباه است.
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه سخنانشان درباره مصادیق عینی ضرورت تحول در دانشگاهها افزودند: «هدفمند کردن تحقیقات» مهم است و پژوهشها باید با دو هدف اساسی «تأمین نیازها و حل مسائل کشور» و «رسیدن به اوج و مرجعیت علمی و حضور در جمع سرآمدان جهانی علم» صورت گیرد.
ایشان خاطرنشان کردند: موضوع مقاله محوری موافقان و مخالفانی دارد، البته مقالاتی که مورد استناد قرار می‌گیرد برای کشور آبرویی است اما نباید در مسیر ارتقای علمی استادان، تولید مقاله اصل و ضابطه قرار گیرد.
رهبر انقلاب «آمایش آموزش عالی» را از دیگر تحولات لازم در دانشگاهها برشمردند و افزودند: این سند در سال ۹۵ در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده اما اجرای آن پیشرفت نداشته است.
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای خاطرنشان کردند: آمایش آموزش عالی نوعی تقسیم کار ملی میان دانشگاهها در بخشهای مختلف علمی است که ضمن هم‌افزایی، برنامه‌ریزی برای رشد علمی و ارزیابی وضع علمی کشور را آسان می‌کند.
«تحقق کامل نقشه جامع علمی کشور» از دیگر مسائلی بود که رهبر انقلاب آن را در مسیر اصلاح و تحول مستمر دانشگاهها ضروری دانستند.
ایشان نقشه جامع علمی کشور را خوب ارزیابی کردند اما گفتند: بدنه دانشگاهی که باید این نقشه را اجرا کند از آن، به حد کافی مطلع نیست بنابراین باید جلساتی برای تبیین و عملیاتی کردن نقشه جامع علمی در دانشگاهها برگزار شود.
«خطر نامتوازن شدن رشته‌های دانشگاهی و افزایش گرایش به رشته‌های درآمدزا» که باعث کم شدن گرایش به رشته‌های بسیار مهمی همچون ریاضی و فیزیک شده است و تأکید بر حل این مشکل، خواسته دیگر رهبر انقلاب از جامعه دانشگاهی بود.
رهبر انقلاب در نوعی جمع‌بندی خطاب به استادان و اعضای هیئت‌های علمی دانشگاهها تأکید کردند: دانشجویانِ خود را امیدوار و خوشبین به حال و آینده کشور، معتقد به توانایی‌ها و ظرفیت‌های داخلی و آشنا به موقعیت کشور تربیت کنید تا مطمئن شوند همانگونه که پیشرفتهای کشور نسبت به دو سه دهه گذشته، تحسین‌برانگیز است، آینده کشور نیز در مقایسه با امروز به مراتب درخشان‌تر خواهد بود.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به جایگاه رفیع جمهوری اسلامی در میان توده‌های اکثر ملت‌ها افزودند: ایران اسلامی در میان دولت‌های مستکبر و بی‌ارزش بیشترین دشمنان را دارد همانگونه که در توده‌های مردم منطقه و اغلب کشورها بیشترین آبرو، طرفداری و نفوذ را دارد و همین موجب شده است که دشمنان خبیث دائم به فکر توطئه باشند که به فضل الهی در مقابل ملت ایران و جمهوری اسلامی همچنان شکست خواهند خورد.
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای با ‌اشاره به مظلوم‌نمایی شمرِ زمان یعنی نخست وزیر کودک‌کش رژیم‌اشغالگر در سفر به اروپا گفتند: این جنایتکار که سرآمد همه ظالمان تاریخ است به اروپایی‌ها به دروغ گفت ایران می‌خواهد ما و چند میلیون یهودی را نابود کند در حالی که راه حل ما برای مسئله فلسطین کاملاً منطقی و منطبق بر موازین دموکراسی است.
رهبر انقلاب با انتقاد از سکوت اروپایی‌ها در مقابل جنایات رژیم صهیونیستی در غزه و قدس افزودند: همیشه گفته‌ایم برای تعیین نوع حکومت در کشور تاریخی فلسطین باید براساس شیوه‌ای که همه جهان قبول دارد به افکار عمومی مراجعه کرد و از همه فلسطینیان واقعی اعم از مسلمان و یهودی و مسیحی که حداقل ۸۰ سال در این سرزمین بوده‌اند چه در داخل و چه در خارج از سرزمینهای‌اشغالی نظرخواهی و همه‌پرسی شود .
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: این طرح جمهوری اسلامی که رسماً در سازمان ملل به ثبت رسیده است آیا با موازینی که جهان قبول دارد منطبق نیست؟ پس چرا اروپایی‌ها حاضر نیستند آن را بفهمند؟

در پایان دیدار، نماز مغرب و عشاء به امامت رهبر انقلاب اسلامی اقامه شد و حاضران، روزه خود را همراه با ایشان افطار کردند.

 

 • آخرین مقالات: علمی

پل های ارتباطی

پست الکترونیک :adine2321@gmail.com

کانال تلگرام : mgharargah@

تلفن تماس : 09122912321


پیامک : 09104532321

درباره ما

پایگاه خبری تحلیلی آدینه آنلاین سایت جامع خیرآباد بوده که در تاریخ   1396/5/15فعالیت خبری خود را در راستای انتشار اخبار و رویدادهای تحلیلی و اتفاقات روز و معرفی شهر خیرآباد آغاز به کار کرده است .

با توجه به عدم وجود رسانه مستقل و فعال در سطح منظقه خیرآباد بران شدیم  تا این جریان را راه اندازی کنیم .

مدیریت پایگاه خبری تحلیلی آدینه آنلاین  انتقادات و نقطه نظرات مخاظبین را با کمال میل خواهد پذیرفت و آن را باعث پیشرفت خود میداند .

ضمنا از تمام عزیزانی که میتوانند ما را در این امر مهم یاری کنند در خواست مساعدت داریم .

 

بالا
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…
×
محو فقر در تمام اشکال آن در همه جا
 • تعداد افرادی که در سطح جهان در فقر شدید به سر می برند به بیش از نصف یک میلیارد و 900 میلیون نفر در سال 1990 کاهش یافته است. این در حالیست که 836 میلیون نفر همچنان در فقر شدید به سر می برند. در مناطق در حال توسعه تقریبا از هر پنج نفر یک نفر با کمتر از یک دلار و 25 سنت در روز زندگی می کند.
 • اکثریت مطلق افرادیکه در فقر شدید به سر می برند در جنوب آسیا و کشورهای منطقه جنوب صحرای آفریقا زندگی می کنند.
 • نرخ فقر بالا اغلب در کشورهای کوچک، شکننده و آسیب دیده از منازعات دیده می شود.
 • از هر چهار کودک زیر پنج سال در سراسر جهان یک نفر رشد قدش نسبت به سنش نامناسب است.
×
محو گرسنگی، دستیابی به امنیت غذایی و بهبود تغذیه
 • در سطح جهانی نسبت افرادی که در مناطق در حال توسعه دچار سوء تغذیه هستند از سال 1990 تقریبا به نصف کاهش یافته است که از 23.3 درصد در سال های 1990 تا 1992 به 9 درصد در 2014 تا 2016 رسیده است. با این حال در دنیای امروز همچنان از هر نه نفر یک نفر ( 795 میلیون) از سوء تغذیه رنج می برد.
 • گرسنه ترین افراد کره زمین در قاره آسیا به سر می برند که معادل دو سوم کل افراد گرسنه است. اگرچه در سال های اخیر با کاهش تعداد آنها در جنوب آسیا مواجه هستیم اما تعداد آنها درغرب آسیا به آرامی در حال افزایش است.
 • کشورهای منطقه جنوب صحرای آفریقا دارای بالاترین میزان گستردگی (درصد جمعیت) گرسنگی هستند و از هر چهار نفر یک نفر دچار سوء تغذیه است.
 • سالانه 45 درصد از کودکان زیر پنج سال به دلیل تغذیه نامناسب جان خود را از دست می دهند که معادل سه میلیون و 100 هزار کودک است.
 • از هر چهار کودک درجهان یک کودک از نقص رشد رنج می برد که این نسبت در کشورهای در حال توسعه به یک نفر از هر سه نفر کاهش می یابد.
 • در کشورهای در حال توسعه 66 میلیون کودک در سن تحصیلات ابتدایی درحالیکه گرسنه هستند در کلاس ها شرکت می کنند و صرفا 23 میلیون نفر از آنها در آفریقا سکونت دارند.
 • کشاورزی به تنهایی بزرگترین کارفرمای جهان است و تأمین معیشت 40 درصد از جمعیت امروزجهان را برعهده دارد. کشاورزی بزرگترین منبع درآمد و شغل برای خانواده های فقیر روستایی است.
 • بیش از 80 درصد مواد غذایی مصرف شده در بخش اعظم جهان در حال توسعه توسط 500 میلیون مزرعه کوچک در سراسر جهان تامین می گردد که بسیاری از آنها هنوز به صورت دیم کشت می شوند. سرمایه گذاری روی کشاورزان خرده پا نه تنها یک راه با اهمیت برای افزایش امنیت غذایی و تغذیه برای فقیرترین افراد است بلکه تولید مواد غذایی برای بازارهای محلی و جهانی را نیز بر عهده دارد.
×
تضمین زندگی سالم و ترویج رفاه برای همه
 • نسبت به سال 1990 روزانه 17 هزار کودک، کمتر جان خود را از دست داده اند، اما همچنان هر ساله بیش از شش میلیون کودک قبل از پنج سالگی جان می سپارند.
 • از سال 2000 واکسن سرخک جان حدود 15 میلیون و 600 هزار نفر را نجات داده است.
 • علیرغم پیشرفت های جهانی، نسبت روز افزونی از مرگ کودکان در جنوب آسیا و کشورهای منطقه جنوب صحرای آفریقا اتفاق می افتد. از هر پنج مورد مرگ کودکان زیر پنج سال، چهار مورد در این مناطق رخ می دهد.

بهداشت بارداری

 • از سال 1990 در سراسر جهان مرگ و میر مادران حدودا به نصف کاهش یافته است.
 • در شرق آسیا، شمال آفریقا و جنوب آسیا مرگ و میر مادران به یک سوم تقلیل یافته است اما این در حالیست که نرخ مرگ و میر مادرانی که در حین زایمان جان خود را از دست می دهند، به آن دسته که نجات می یابند در مناطق در حال توسعه 14 برابر بیشتر از مناطق توسعه یافته است.
 • تنها نیمی از زنان در مناطق درحال توسعه میزان توصیه شده ای از مراقبت های بهداشتی را دریافت می کنند.

اچ آی وی/ ایدز

 • 13 میلیون و 600 هزار نفر تا سال 2014 از طریق درمان ضدویروسی تحت درمان قرار گرفتند که 800 هزار نفراز سال 2003 افزایش داشته است.
 • در سال 2013 موارد جدید ابتلا به اچ آی وی دو میلیون و 100 هزار نفر برآورد شده است که این رقم از سال 2001 با 38 درصد کاهش همراه بوده است.
 • در پایان سال 2013 تعداد افرادی که با اچ آی وی زندگی می کنند 35 میلیون نفر تخمین زده شده است.
 • 240 هزار کودک تا پایان سال 2013 به اچ آی وی مبتلا شده اند.
×
تضمین آموزش فراگیر با کیفیت برابر
 • اگرچه ثبت نام در مقاطع تحصیلی ابتدایی در کشورهای در حال توسعه به 91 درصد رسیده است اما همچنان 57 میلیون کودک از تحصیل باز مانده اند.
 • بیش از نیمی از کودکان که در مدارس ثبت نام نکرده اند، در کشورهای منطقه جنوب صحرای آفریقا زندگی می کنند.
 • حدود 50 درصد از کودکانی که به سن مدرسه رسیده اند اما از تحصیلات ابتدایی باز مانده اند، در کشورهای آسیب دیده از منازعات به سر می برند. نسبت این کودکان در میان فقیرترین خانواده ها 4 برابر میزان آن در ثروتمندترین خانواده ها است.
 • برابری دختران و پسران درآموزش ابتدایی در کل جهان محقق شده اما کشورهای کمی به این هدف در تمام سطوح تحصیل دست یافته اند.
 • نرخ سواد آموزی بین سال های 1990 تا 2015 درمیان جوانان 15 تا 24 ساله در سراسر جهان افزایش داشته و از 83 درصد به 91 درصد رسیده است.
×
دستیابی به برابری جنسیتی و توانمندسازی همه زنان
 • در سال 1990 در برابر هر 100 پسر فقط 74 دختر در جنوب آسیا در مدارس ابتدایی ثبت نام کرده اند و تا سال 2012 نسبت ثبت نام دختران به پسران برابر بوده است.
 • دختران همچنان در کشورهای منطقه جنوب صحرای آفریقا، اقیانوسیه و آسیا با موانعی برای ورود به مدارس ابتدایی و متوسطه روبرو می شوند. از هر پنج زن در شمال آفریقا، یک نفر در بخش های غیرکشاورزی دارای شغل با حقوق است.
 • اکنون زنان در 46 کشور بالغ بر 30 درصد از کرسی های پارلمان ملی در حداقل یکی از دو مجلس (علیا یا سفلی) را به خود اختصاص داده اند.
×
تضمین در دسترس بودن و مدیریت پایدار آب
 • 76 درصد از جمعیت جهان در سال 1990 به منابع بهبود یافته آب آشامیدنی دسترسی داشته اند که این میزان در سال 2015 به 91 درصد رسیده است. این در حالیست که دو میلیارد و 500 میلیون نفراز خدمات بهداشتی اولیه مانند توالت و مستراح عمومی بی بهره اند.
 • روزانه به طور متوسط پنج هزار کودک به دلیل بیماری های قابل پیش گیری مرتبط با آب و تاسیسات بهداشتی جان خود را از دست می دهند.
 • نیروی برق آبی مهم ترین و گسترده ترین منبع تجدید پذیر انرژی است و 16 درصد کل برق جهان را از سال 2011 تولید می کند.
 • حدود 70 درصد از کل آب قابل دسترسی جهان برای آبیاری استفاده می شود.
 • سیل عامل 15 درصد از مرگ و میرهای ناشی از بلایای طبیعی است.
×
تضمین دسترسی به انرژی ارزان، قابل اتکا و پایدار
 • یک نفر از هر پنج نفردر جهان معادل یک میلیارد و 300 میلیون نفر همچنان از برق مدرن بی بهره هستند.
 • سه میلیارد نفر برای مصارف پخت و پز و گرمایشی از چوب، ذغال، ذغال چوب و فضولات حیوانات استفاده می کنند.
 • انرژی عامل اصلی تغییرات اقلیمی است که حدود 60 درصد کل انتشار گازهای گلخانه ای جهان را موجب می شود.
 • انرژی حاصل از منابع تجدیدپذیر مانند انرژی بادی، آبی، خورشیدی، زیست توده ای و زمین گرمایی پایان ناپذیر و تمیز است. هم اکنون 15 درصد از ترکیب انرژی جهانی را انرژی تجدیدپذیرتشکیل می دهد.
×
ترویج رشد اقتصادی پایدار و فراگیر و اشتغال کامل
 • بیکاری جهانی از 170 میلیون نفر در سال 2007 به حدود 202 میلیون نفر در 2012 رسیده است که از این تعداد 75 میلیون نفر زنان و مردان جوان هستند.
 • حدود دو میلیارد و 200 میلیون نفر زیر خط فقر 2 دلار در روز به سر می برند و محو فقر تنها از طریق مشاغل ثابت با درآمد مناسب امکان پذیر است. بایستی بین سال های 2016 و 2030 برای تازه واردین به بازار کار 470 میلیون شغل در سراسر جهان ایجاد گردد.
 • شرکت های کوچک و متوسط که در روند صنعتی و تولید وارد می شوند معمولا بزرگترین ایجادکنندگان مشاغل هستند که حیاتی ترین مراحل اولیه صنعتی شدن را تشکیل می دهند. این شرکت ها بالغ بر 90 درصد کسب و کار جهانی را شامل شده و بین 50 تا 60 درصد استخدام ها را در بر می گیرد.
×
ایجاد زیرساخت های انعطلف پذیر و ترویج صنعتی شدن
 • حدود دومیلیارد و 600 میلیون نفر در جهان در حال توسعه با مشکل دسترسی تمام وقت به برق روبرو هستند.
 • دو میلیارد و 500 میلیون نفر در سراسر جهان از تاسیسات بهداشتی اولیه بی بهره اند و تقریبا 800 میلیون نفر به آب دسترسی ندارند که صدها میلیون نفر از آنها در کشورهای منطقه جنوب صحرای آفریقا و جنوب آسیا زندگی می کنند.
 • بین یک تا یک میلیون و 500 هزار نفر فاقد خدمات قابل اتکای تلفن هستند.
 • حدود 40 درصد از بهره وری شرکت ها در کشورهای آفریقایی به خصوص کشورهای کم درآمد تحت تاثیر محدودیت های زیرساختی قرار می گیرد.
 • تولید کارفرمای حائز اهمیتی است که در سال 2009 حدود 470 میلیون شغل را در سراسر جهان ایجاد کرده است یا به عبارت دیگر حدود 16 درصد از دو میلیارد و 900 میلیون نفر نیروی کار جهان را شامل شده است. بر اساس برآوردها در سال 2013 بیش از نیم میلیون شغل در عرصه تولید وجود دارد.
 • تاثیرفزاینده مشاغل صنعتی شده اثر مثبتی بر جامعه داشته است. هر یک شغل در عرصه تولید 2.2 شغل در بخش های دیگر تولید می کند.
 • در کشورهای در حال توسعه به ندرت 30 درصد از تولیدات کشاورزی دستخوش روند صنعتی می شود و این در حالیست که در کشورهای پر درآمد روی 98 درصد این محصولات فرایند تولید صورت می گیرد. این امر حاکی از آن است که فرصت های بسیاری در زمینه تجارت و خدمات کشاورزی در کشورهای در حال توسعه وجود دارد.
×
کاهش نابرابری در داخل کشورها و میان آن ها
 • به طور متوسط چنانچه اندازه جمعیت را مورد نظر قرار دهیم، نابرابری درآمد در بین سال های 1990 و 2010 در کشورهای در حال توسعه با 11 درصد افزایش همراه بوده است.
 • امروزه اکثریت چشمگیری از خانواده ها بالغ بر 75 درصد در جوامعی زندگی می کنند که درآمد با نابرابری بیشتری نسبت به سال 1990 تقسیم می گردد.
 • مرگ و میر کودکان زیر پنج سال در 20 درصد فقیرترین بخش جمعیت سه برابر بیشتر ازثروتمندترین است.
 • اگرچه حمایت اجتماعی به طورچشمگیری در سراسر جهان افزایش یافته است اما معلولین بیش از پنج برابر حد متوسط متحمل مخارج خسارت بار سلامت می شوند.
 • علیرغم کاهش های کلی مرگ و میر مادران در اکثر کشورهای در حال توسعه، احتمال جان باختن زنان مناطق روستایی به هنگام زایمان سه برابرزنان مناطق شهری است.
×
امن و پایدار نمودن شهرها و مکان های اسکان بشری
 • امروزه نیمی از افراد بشر معادل سه میلیارد و 500 میلیون نفر در شهرها زندگی می کنند. تا سال 2030 ، تقریبا 60 درصد از جمعیت جهان در مناطق شهری ساکن خواهند شد.
 • امروز 828 میلیون نفر در ذاغه ها به سر می برند و این رقم در حال افزایش است.
 • اگرچه شهرهای جهان فقط 2 درصد از زمین را اشغال کرده اند، اما مسئول 60 تا 80 درصد انرژی مصرف شده و 75 درصد کربن منتشر شده هستند. گسترش سریع شهر نشینی موجب اعمال فشار بر تجهیزات آب شرب، فاضلاب، محیط زندگی، و سلامت عمومی می شود.اما تراکم بالای شهرها در حالی که کاهش مصرف منابع و انرژی را به ارمغان می آورد، می تواند دستاوردهای بهره وری و نوآوری در فن آوری را به همراه داشته باشد.
 • شهرها این پتانسیل را دارند که یا در توزیع انرژی اسراف کنند و یا با کاهش مصرف انرژی و اتخاذ سیستم های انرژی سبز بهره وری خود را به حداکثر برسانند. به عنوان مثال ریژاو چین خود را به یک شهر با نیروی خورشیدی تبدیل کرده است و در حال حاضر درمناطق مرکزی آن، 99 درصد از خانواده ها از آب گرم کن خورشیدی استفاده می کنند.
×
تضمین الگوهای مصرف و تولید پایدار
 • سالانه یک میلیارد و 300 میلیون تن مواد غذایی هدر می رود.
 • اگر مردم در سراسر جهان به لامپ های با انرژی کارآمد روی آورند، جهان 120 میلیارد دلار در سال صرفه جویی می کند.
 • اگرجمعیت جهان تا 2050 به نه میلیارد و 600 میلیون نفر برسد تقریبا معادل سه سیاره لازم است تا منابع طبیعی مورد نیاز برای ادامه زندگی جاری فراهم شود.
 • همچنان بیش از یک میلیارد نفر به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارند.
×
اقدام فوری برای مقابله با تغییرات آب و هوا
 • انتشار گازهای گلخانه ای ناشی از فعالیت های انسان عامل تغییرات اقلیمی است و همچنان در حال افزایش می باشد. این گازها در حال حاضر به بالاترین سطح خود در طول تاریخ رسیده اند و انتشار جهانی دی اکسید کربن از سال 1990 تقریبا 50 درصد با افزایش همراه بوده است.
 • غلظت دی اکسید کربن، متان و اکسید نیتروژن در جو به سطح بی سابقه ای در طی 800 هزار سال گذشته رسیده است. غلظت دی اکسید کربن از زمان های ماقبل صنعتی تا 40 درصد افزایش یافته و دلیل آن در درجه اول آلاینده های ناشی از سوخت های فسیلی و درجه دوم آلاینده های ناشی از تغییر دراستفاده زمین است. اقیانوس حدود 30 درصد دی کسید کربن تولید شده توسط انسان را جذب کرده که موجب اسیدی شدن آن شده است.
 • سطح زمین در سه دهه گذشته گرم تر از دهه های بعد از سال 1850 تا کنون بوده است. قطب شمال بین 1983 و 2012 شاهد 30 سال از گرم ترین دوران هایش طی 1400 سال گذشته بوده است.
 • از سال 1880 تا 2012 میانگین دمای جهانی 0.85 درجه سانتیگراد افزایش یافته است. چنانچه اقدامی صورت نگیرد میانگین دمای سطح جهان طی قرن 21 افزایش می یابد و به احتمال زیاد در این قرن 3 درجه سانتیگراد بیشتر می شود و با در نظر گرفتن برخی مناطق جهان شامل نواحی حاره و نیمه حاره انتظار می رود که حتی گرم تر شود. در این میان فقیرترین و آسیب پذیر ترین افراد تحت تاثیر قرار می گیرند.
 • میزان بالا آمدن سطح آب دریا از اواسط قرن 19 بیش تر از میانگین میزان آن طی دو هزار سال گذشته ( 0.17 تا 0.21 ) بوده است. طی سال های 1901 تا 2010 سطح میانگین دریاهای جهان به میزان 0.19 متر افزایش یافته است. از آنجایی که از سال 1901 تا 2010 اقیانوس ها به دلیل گرما و ذوب شدن یخ ها گسترش یافته اند، سطح میانگین دریاهای جهان 19 سانتیمتر افزایش داشته است.
 • هنوز این امکان وجود دارد تا با بکار گیری سلسله ای از تدابیر فنی و تغییرات در رفتار بتوان افزایش متوسط دمای جهان به میزان دو درجه سانتیگراد بالاتر از سطح قبل از صنعتی شدن را محدود کرد.
 • راه های کاهش متعددی برای دستیابی به تقلیل چشمگیر تولید آلاینده ها وجود دارد که محدود کردنشان در طول چند دهه بعدی ضروری است. با احتمال بیش از 66 درصد، گرم شدن به میزان دو درجه سانتیگراد ، هدفی است که توسط دولت ها تعیین شده است. اگرچه به تاخیر انداختن کاهش بیشتر تا 2030 به طور چشم گیری موجب افزایش چالش های فنی، اقتصادی، اجتماعی و نهادی می شود که با محدود کردن گرم شدن زیر دو درجه طی قرن 21 همراه است و این موضوع به میزان قبل از زمان صنعتی شدن مرتبط است.
×
حفاظت و استفاده پایدار از اقیانوس ها و دریاها
 • اقیانوس ها سه چهارم سطح زمین را پوشانده اند، 97 درصد آب های زمین را شامل می شوند و از نظر حجم 99 درصد فضای مسکونی کره زمین را تشکیل می دهند.
 • در سطح جهانی ارزش بازار منابع دریایی و ساحلی و صنایع سه تریلیون دلار در سال تخمین زده می شود یا به عبارت دیگر حدود 5 درصد تولید ناخالص ملی جهانی را شامل می گردد.
 • در سطح جهانی میزان صید ماهی نزدیک ظرفیت مولد اقیانوس ها است که حدود 80 میلیون تن است.
 • اقیانوس ها حاوی حدود 200 هزار جانور شناخته شده هستند درصورتی که ممکن است تعداد واقعی چند میلیون باشد.
 • اقیانوس ها حدود 30 درصد دی اکسید کربن تولید شده توسط انسان ها را جذب می کنند و حائل تاثیرات گرم شدن زمین می شوند.
 • اقیانوس ها بزرگترین منبع پروتئین جهان محسوب می شوند و بیش ازسه میلیارد نفر به اقیانوس ها به عنوان منبع اولیه وابسته هستند.
 • حوزه های ماهیگیری دریایی بطور مستقیم و غیرمستقیم 200 میلیون نفر را بکار گرفته است.
 • دادن یارانه به حوزه های ماهیگیری موجب انقراض سریع گونه های مختلف ماهی می شود و از تلاش برای نجات و بازسازی شیلات جهانی و مشاغل مرتبط به آن جلوگیری می کند و باعث کاهش درآمد حوزه های ماهیگیری اقیانوس به میزان 50 میلیارد دلار در سال می گردد.
 • فعالیت های انسانی شامل آلودگی، حوزه های ماهیگیری از بین رفته و از دست رفتن حیات ساحلی، بیش از 40 درصد اقیانوس های جهانی را تحت تاثیر قرار می دهند.
×
حفاظت، بازسازی و ترویج استفاده پایدار از زیست بوم
 • 13 میلیون هکتار از جنگل ها هر ساله از بین می رود.
 • معیشت حدود یک میلیارد و 600 میلیون نفر از مردم به جنگل ها وابسته است که این تعداد شامل 70 میلیون نفر بومی می شود. جنگل ها زیستگاه بیش از 80 درصد گونه های خاکی جانوران، گیاهان و حشرات هستند.
 • دو میلیارد و 600 میلیون نفر بطور مستقیم به کشاورزی وابسته هستند اما 52 درصد زمین استفاده شده برای کشاورزی بصورت نسبی یا جدی تحت تاثیر فرسایش خاک قرار گرفته است.
 • به دلیل خشکسالی و بیابان زایی هر ساله 12 میلیون هکتار از بین می رود یعنی 23 هکتار در هر دقیقه و این در حالیست که امکان کاشت 20 میلیون تن غلات در آن وجود دارد.
 • از هشت هزار و 300 گونه شناخته شده جانوری، 8 درصد منقرض شده اند و 22 درصد در معرض انقراض قرار دارند.
 • 80 درصد مردمی که در مناطق روستایی کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند از داروهای گیاهی سنتی برای بهداشت اولیه بهره می گیرند.
×
ترویج جوامع صلح آمیز و فراگیر برای توسعه پایدار
 • طبق آمار سازمان ملل متحد، تعداد آوارگان در اواسط 2014 در سطح 13 میلیون ثابت بود که این رقم از سال 2013 افزایش یافته است.
 • سالانه فساد، ارتشا، سرقت و فرار مالیاتی حدود یک تریلیون و 260 میلیارد دلار برای کشورهای در حال توسعه هزینه دارد.
 • نرخ کودکانی که دبستان را در کشورهای بحران زده ترک می کنند به 50 درصد در سال 2011 رسید که برابر با 28 میلیون و 500 هزار کودک است.
×
تقویت ابزار لازم برای اجرا و تجدید همکاری جهانی
 • 79 درصد واردات از کشورهای در حال توسعه به کشورهای توسعه یافته در سال 2014 بدون عوارض گمرکی بوده است.
 • میزان بدهی کشورهای در حال توسعه در سطح 3 درصد درآمدهای صادراتی ثابت مانده است.
 • تعداد استفاده کنندگان از اینترنت در آفریقا طی 4 سال گذشته تقریبا دو برابر شده است.
 • 95 درصد جمعیت جهان تا سال 2015 تحت پوشش شبکه تلفن همراه قرار داشته اند.
 • 30 درصد جوانان جهان بومی دیجیتال هستند که حداقل برای 5 سال تجربه آنلاین بودن را دارند.
 • نفوذ اینترنت از 6 درصد جمعیت جهان در سال 2000 به 43 درصد در سال 2015 رسیده است، اما بیش از چهار میلیارد نفر از اینترنت استفاده نمی کنند و 90 درصد آنها در جهان در حال توسعه هستند.
×
اقدام فوری برای مقابله با تغییرات آب و هوا
 • انتشار گازهای گلخانه ای ناشی از فعالیت های انسان عامل تغییرات اقلیمی است و همچنان در حال افزایش می باشد. این گازها در حال حاضر به بالاترین سطح خود در طول تاریخ رسیده اند و انتشار جهانی دی اکسید کربن از سال 1990 تقریبا 50 درصد با افزایش همراه بوده است.
 • غلظت دی اکسید کربن، متان و اکسید نیتروژن در جو به سطح بی سابقه ای در طی 800 هزار سال گذشته رسیده است. غلظت دی اکسید کربن از زمان های ماقبل صنعتی تا 40 درصد افزایش یافته و دلیل آن در درجه اول آلاینده های ناشی از سوخت های فسیلی و درجه دوم آلاینده های ناشی از تغییر دراستفاده زمین است. اقیانوس حدود 30 درصد دی کسید کربن تولید شده توسط انسان را جذب کرده که موجب اسیدی شدن آن شده است.
 • سطح زمین در سه دهه گذشته گرم تر از دهه های بعد از سال 1850 تا کنون بوده است. قطب شمال بین 1983 و 2012 شاهد 30 سال از گرم ترین دوران هایش طی 1400 سال گذشته بوده است.
 • از سال 1880 تا 2012 میانگین دمای جهانی 0.85 درجه سانتیگراد افزایش یافته است. چنانچه اقدامی صورت نگیرد میانگین دمای سطح جهان طی قرن 21 افزایش می یابد و به احتمال زیاد در این قرن 3 درجه سانتیگراد بیشتر می شود و با در نظر گرفتن برخی مناطق جهان شامل نواحی حاره و نیمه حاره انتظار می رود که حتی گرم تر شود. در این میان فقیرترین و آسیب پذیر ترین افراد تحت تاثیر قرار می گیرند.
 • میزان بالا آمدن سطح آب دریا از اواسط قرن 19 بیش تر از میانگین میزان آن طی دو هزار سال گذشته ( 0.17 تا 0.21 ) بوده است. طی سال های 1901 تا 2010 سطح میانگین دریاهای جهان به میزان 0.19 متر افزایش یافته است. از آنجایی که از سال 1901 تا 2010 اقیانوس ها به دلیل گرما و ذوب شدن یخ ها گسترش یافته اند، سطح میانگین دریاهای جهان 19 سانتیمتر افزایش داشته است.
 • هنوز این امکان وجود دارد تا با بکار گیری سلسله ای از تدابیر فنی و تغییرات در رفتار بتوان افزایش متوسط دمای جهان به میزان دو درجه سانتیگراد بالاتر از سطح قبل از صنعتی شدن را محدود کرد.
 • راه های کاهش متعددی برای دستیابی به تقلیل چشمگیر تولید آلاینده ها وجود دارد که محدود کردنشان در طول چند دهه بعدی ضروری است. با احتمال بیش از 66 درصد، گرم شدن به میزان دو درجه سانتیگراد ، هدفی است که توسط دولت ها تعیین شده است. اگرچه به تاخیر انداختن کاهش بیشتر تا 2030 به طور چشم گیری موجب افزایش چالش های فنی، اقتصادی، اجتماعی و نهادی می شود که با محدود کردن گرم شدن زیر دو درجه طی قرن 21 همراه است و این موضوع به میزان قبل از زمان صنعتی شدن مرتبط است.
×
Copy of محو فقر در تمام اشکال آن در همه جا
 • تعداد افرادی که در سطح جهان در فقر شدید به سر می برند به بیش از نصف یک میلیارد و 900 میلیون نفر در سال 1990 کاهش یافته است. این در حالیست که 836 میلیون نفر همچنان در فقر شدید به سر می برند. در مناطق در حال توسعه تقریبا از هر پنج نفر یک نفر با کمتر از یک دلار و 25 سنت در روز زندگی می کند.
 • اکثریت مطلق افرادیکه در فقر شدید به سر می برند در جنوب آسیا و کشورهای منطقه جنوب صحرای آفریقا زندگی می کنند.
 • نرخ فقر بالا اغلب در کشورهای کوچک، شکننده و آسیب دیده از منازعات دیده می شود.
 • از هر چهار کودک زیر پنج سال در سراسر جهان یک نفر رشد قدش نسبت به سنش نامناسب است.