پنج شنبه, 26 بهمن 1396 ساعت 22:03

شهادت حضرت فاطمه (س)

فرا رسیدن شهادت صدیقه کبری،فاطمه زهرا،پاره تن پیامبر(ص)همسر امیر مومنان علی ابن ابیطالب و مادر امامان معصوم را به تمامی شیفتگان و دوستتداران خاتم پیامبران و اهل بیت پاک و مطهر آن حضرت تسلیت عرض نموده امید آن داریم که در دنیا سعادت و پیروزی این بزرگواران باشیم .
به همین مناسبت مختصری از فضایل این بانوی بزرگوار و زندگی و شهادت آن حضرت را در اینجا می آوریم:
۱)میلاد نور:فاطمه زهرا در روز بیستم جمادی الثانی در سال پنجم بعثت در مکه مکرمه دیده به جهان گشود.نور خداوند ابتدا در وجود خاتم پیامبران و امیر مومنان علی علیه السلام جای گرفت و پس از پیامبر به فاطمه زهرا علیه السلام منتقل شد.
۲)کوثر رسالت:در جامعه ای که فاطمه زهرا به دنیا آمد مردمانی می زیستند که به فرموده قرآن وقتی به آنها اطلاع می دخدند که صاحب فرزند دختری شدندخشمگین میشدندو از شدت خشم صورت آنها سیاه میشد،در مقابل این سرزنش ها برای براندازی رسالت آخرین پیامبر خداوند متعال به رسول اکرم 《کوثر》یعنی فاطمه را عطا کرد و در وصف او سوره کوثر را نازل کرد.
۳)پاره تن پیابر(ص):اینکه انسان بچه های خود را دوست دارد امری است غریزی که اثبات آن نیاز به برهان و استدلال ندارد زیرا این نتیجه عاطفه ای است که خداوند در وجود هر فرد قرار داده است.با این مقدمه به یکی از کلماتی که پیامبر(ص) درباره فاطمه زهرا علیه السلام بیان فرمود اشاره میکنیم که فرمود:فاطمه پاره تن من است پس هر کس او را ناراحت کند مرا آزرده کرده است.
۴)مادر پدر(ام ابیها):در میان عرب مرسوم است که افراد دارای کنیه هستند و برای احترام آنان را با کنیه خطاب میکنند،محبت پیامبر به فاطمه زهرا علیه السلام به قدری بود که او را ام ابیها خطاب می فرمود.
۵)شهادت:حضرت فاطمه(س)وقتی در بستر شهادت بود آن حضرت هم مثل هر مومنی در آخر عمر وصایایی داشت و به امیر المومنین وصیت هایی کرده بود اما وصیت فاطمه با سایر وصیت ها فرق میکرد،بیت الغزل وصیت فاطمه آن بود که؛یا علی شبانه و مخفیانه مرا به خاک بسپار تا ظالمان هم در نماز و هم در تشییع و دفن زهرا شرکت نداشته باشند.بعد از شهادت حضرت زنان بنی هاشم جمع میشوند و شهر مدینه در مصیبت از دست دادن یادگار نبوت و پاره تن پیامبر یک صدا ضجه و شیون میکنند و مردم برای تسلیت به خندان پیامبر می آیند.آری!فاطمه ای که پیامبر درباره او سفارش فرمود با قلبی مالامال از غم و اندوه به جهت آینده اسلام و مسلمانان از دنیا میرود.
شب سایه خود را بر شهر مدینه که بر تمام لالم خلقت گسترده زیرا با شهادت زهرا گویا دوباره خورشید نبوت غروب کرده است آری در شب سیزدهم هجرت جنازه مطهر زهرای مرضیه را تعدادی که از انگشتان دست تجاوز نمیکردند حمل میکردند.جسد مطهر زهرا بدینسان تشییع شد و به دنبال آن به خاک سپرده شد.
ایام فاطمیه به حسب روایات بیش از ده تا پانزده قول بوده ولی آنچه شهرت دارد سه قول اصلی است:
۱)روایت اول《۴۰》روز که دهه اول گرفته میشود بعد از شهادت رسول الله(ص)که مصادف با ۸تا۱۰ربیع الثانی است.
۲)روایت دوم《۷۵》روز که دهه دوم گرفته میشود مصادف با۱۳تا۱۵جمادی الاول است.
۳)روایت سوم《۹۵》رور که دهه سوم گرفته می شود که مصادف با۱تا۳جمادی الآخر است که بیشتر مورد تاکید است.
محققان معتقدند آنچه بیشتر مورد توجه و سندیت تاریخی دارد روایت سوم است البته مراجع تقلید و اهل معرفت به مومنان توصیه میکنن که هر سه قول را به برپایی عزاداری همت گمارند.

آخرین ویرایش در شنبه, 12 اسفند 1396 ساعت 22:51

پل های ارتباطی

پست الکترونیک :adine2321@gmail.com

کانال تلگرام : mgharargah@

تلفن تماس : 09122912321


پیامک : 09104532321

درباره ما

پایگاه خبری تحلیلی آدینه آنلاین سایت جامع خیرآباد بوده که در تاریخ   1396/5/15فعالیت خبری خود را در راستای انتشار اخبار و رویدادهای تحلیلی و اتفاقات روز و معرفی شهر خیرآباد آغاز به کار کرده است .

با توجه به عدم وجود رسانه مستقل و فعال در سطح منظقه خیرآباد بران شدیم  تا این جریان را راه اندازی کنیم .

مدیریت پایگاه خبری تحلیلی آدینه آنلاین  انتقادات و نقطه نظرات مخاظبین را با کمال میل خواهد پذیرفت و آن را باعث پیشرفت خود میداند .

ضمنا از تمام عزیزانی که میتوانند ما را در این امر مهم یاری کنند در خواست مساعدت داریم .

 

بالا
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…